Obozy, w których ludzie przebywali w koszmarnych warunkach, doświadczając nadludzkiej pracy, terroru i tortur nie zniknęły z mapy naszego kraju po wojnie. W latach 1944-1950 funkcjonował one w 206 miejscowościach. Szacuje się, że zginęło w nich ok. 75 tys. ludzi. Komuniści zakładali je, lub wykorzystywali obozy pozostawione po wojnie przez Niemców. Do obozów tych trafiali Ślązacy, którzy w czasie II wojny światowej podpisali tzw. volkslistę, Ukraińcy i Łemkowie oraz przede wszystkim polscy działacze niepodległościowi, tacy jak żołnierze Armii Krajowej. Działo się tak, gdyż komuniści kierowali tam osoby, które uznawali za zagrożenie dla swojego reżimu.
Obozy komunistyczne (zwane też obozami stalinowskimi, a nawet polskimi) wciąż są mało znanym tematem. Szkody materialne, zdrowotne i moralne poniosło tam jednak wielu Polaków, w tym bohaterów i patriotów. Niektórych kosztowało to nawet życie. Dziś osoby, które pozbawiono niesłusznie wolności w PRL za prowadzoną działalność niepodległościową, mogą ubiegać się o oczyszczenie z niesłusznego komunistycznego wyroku oraz odszkodowanie i zadośćuczynienie za poniesione krzywdy. Prawo to przysługuje także rodzicom, małżonkowi lub małżonce i dzieciom osoby represjonowanej, jeśli ta już nie żyje.
50 +
pracowników, którzy są tu dla ciebie
250 tys +
przejechanych kilometrów, aby dotrzeć do każdego
10 tys +
wysłuchanych historii
100 +
bohaterów, którzy otrzymali odszkodowania
200 +
unieważnionych wyroków komunistycznych
50 mln zł +
wypłaconych odszkodowań
25 +
pracowników na terenie całej Polski
100%
zaangażowania w Twoją sprawę
Nie pozwól, by represje komunistyczne z lat 1944-1989 za walkę o wolną Polskę pozostał bez echa. Możesz unieważnić fałszywy komunistyczny wyrok. Zgodnie z polskim prawem możesz też otrzymać zadośćuczynienie i odszkodowanie.
Pamiętaj! Wspólnie walczymy za wolność!