× Strona główna Odszkodowania - Odszkodowania wojenne - Odszkodowania za represje - Odszkodowania za internowanie - Odszkodowania za służbę wojskową - Odszkodowania za kolektywizację wsi - Odszkodowania za Sybir - Odszkodowania za Solidarność O nas Blog Kontakt

Odszkodowanie za represje - wszystko, co musisz wiedzieć

powrót do pozostałych wpisów

data publikacji: 7 maja 2024

Czy wiesz, że osoby, które w latach 1944-1989 doznały represji ze strony komunistów, mogą ubiegać się o rekompensatę swoich krzywdy? By ją otrzymać, trzeba jednak spełniać pewne warunki. Sprawdź jakie.

Czym był represje komunistyczne?

Samo słowo represje w najbardziej skrótowym wyjaśnieniu oznacza formę odwetu lub nacisku. W przypadku represji stosowanych przez władze komunistyczne powinno się raczej mówić o formie terroru, ucisków, a wręcz katowania, stosowanych wobec swoich przeciwników.
Najczęstszymi formami represji było pozbawienie wolności poprzez umieszczenie w więzieniu, areszcie, obozie pracy, lub obozie internowania. Ofiary komunistycznego terroru były więc wywożone w głąb ZSRR, wysyłane do ciężkich robót, przetrzymywane w nieludzkich warunkach, bez zapewnienia nawet najbardziej podstawowych środków do życia. Oprócz tego władze komunistyczne i organy ścigania stosowały brutalne środki przemocy, takie jak najokrutniejsze tortury, bicie, katowanie, przemoc psychiczna, czy nawet śmierć. Nie każda osoba represjonowana przeżyła komunistyczne represje… Dodatkowo spadały one także na rodzinę głównej ofiary.

Kogo represjonowano?

Władze komunistyczne najczęściej obawiały się opozycjonistów i swoich przeciwników. Często za takie osoby uznawały polskich bohaterów i żołnierzy. Już od 1944 roku głównymi ofiarami komunistycznego terroru padali członkowie AK oraz innych organizacji poakowskich, takich jak Wolność i Niezależność, Delegatura Sił Zbrojnych na Kraj, czy Armia Krajowa Obywatelska. Po rozwiązaniu AK żołnierze w wielu przypadkach zawiązali oddziały partyzanckie, które również były ścigane przez komunistów. Wśród najpopularniejszych formacji można wyróżnić m.in.: Zgrupowanie Partyzanckie „Błyskawica”, 6 Wileńska Brygada, czy Batalion ROAK „Znicz”. Oprócz osób ściganych za działania partyzanckie, czy militarne prześladowano także tych, którzy wspierali działaczy antykomunistycznych. Wolność można było utracić za kolportowanie prasy podziemnej, czy ulotek antykomunistycznych, wypiekanie chleba partyzantom, pranie im ubrań, udzielanie schronienia, czy np. przekazanie broni. W późniejszych latach represjonowano działaczy opozycyjnych, np. członków Solidarności, czy osoby aktywnie i czynnie uczestniczące w strajkach antykomunistycznych, wydające, lub roznoszące pisma i broszury antyreżimowe. Każde działanie, które prowadziło (nawet w małym stopniu) do wolnej Polski i miało charakter niepodległościowy, było ścigane i surowo karane przez komunistów.

Według prawa osoby represjonowane to głownie ci, których dotknęło:

Jak starać się o odszkodowanie?

Pierwszym krokiem w drodze do uzyskania odszkodowania za represje komunistyczne powinno być znalezienie odpowiedniej instytucji prawnej, która zapewni odpowiednią opiekę merytoryczną, zajmie się wszelkimi kwestiami formalnymi i zagwarantuje reprezentację w sądzie. Same te działania możliwe są dzięki Ustawie Lutowej z 23 lutego 1991 roku. Ustawa ta mówi o uznaniu za nieważne orzeczeń wydanych wobec osób represjonowanych za działalność opozycyjną. Dzięki temu możliwe jest unieważnienie wyroku wydanego przez komunistyczne sądy i starania się o zadośćuczynienie i odszkodowanie za doznane krzywdy. Ustawa ta umożliwia także uzyskanie rekompensaty za krzywdy rodzicom, małżonkom oraz dzieciom osoby represjonowanej, jeśli ta już nie żyje.

Jeśli potrzebujesz wsparcia w drodze do odzyskania sprawiedliwości, skontaktuj się z nami. Przeanalizujemy bezpłatnie Twoją historię i zapewnimy kompleksową, indywidualną opiekę od pierwszej rozmowy, aż do pozytywnego zakończenia Twojej sprawy. Pamiętaj, zawsze jest dobry moment, by zawalczyć o siebie i dobro swojej rodziny.

Masz prawo do sprawiedliwości!

Nie pozwól, by represje komunistyczne z lat 1944-1989 za walkę o wolną Polskę pozostał bez echa. Możesz unieważnić fałszywy komunistyczny wyrok. Zgodnie z polskim prawem możesz też otrzymać zadośćuczynienie i odszkodowanie.

Pamiętaj! Wspólnie walczymy za wolność!