data publikacji: 7 maja 2024
Czy odszkodowanie i zadośćuczynienie to jedynie kwestia finansowa? Zdecydowanie nie. Świadczenia te mają zdecydowanie głębsze znaczenie, zarówno na płaszczyźnie społecznej, jak i państwowej. Sprawdź dlaczego.
Czym jest odszkodowanie i zadośćuczynienie?
Odszkodowanie i zadośćuczynienie za represje to świadczenia przyznawane na podstawie tzw. ustawy lutowej osobom, które w latach 1944-1989 doświadczyły represji ze strony władzy komunistycznej oraz organów ścigania. Są one kierowane do osób, które doświadczyły krzywd w postaci jakiegokolwiek pozbawienia wolności za prowadzoną działalność niepodległościową.
Warto pamiętać jednak, że są to dwa zupełnie inne świadczenia, przyznawane za inny wymiar doświadczonych krzywd. Odszkodowanie to pieniężna rekompensata za pozbawienie wolności — jest to suma utraconych zarobków za okres przebywania w obozie lub więzieniu.
Zadośćuczynienie w formie pieniężnej, dotyczy wyrównania szkody niemajątkowej za poniesioną krzywdę.
Wiemy, jak ciężko oszacować tego typu szkody. To bardzo skomplikowany proces, gdyż szczególnie w przypadku odszkodowań, potrzebne są wszelkie dowody, potwierdzające poniesienie jakiegoś wydatku w wyniku szkód odniesionych przez doznane represje — np. paragony za leki, rehabilitację, leczenie, opłaty adwokatów, transportu itp.
Jeszcze trudniejsze jest oszacowanie krzywd niematerialnych, w czym pomagają nam dane archiwalne, zeznania świadków, poszkodowanego oraz jego rodziny.
W obu tych przypadkach opieramy się o wieloletnie doświadczenie naszych specjalistów.
Czy rekompensata jest wyłącznie kwestią finansową?
Odszkodowania i zadośćuczynienia dla osób, które doświadczyły represji, to nie tylko kwestia finansowa. To przede wszystkim sposób na przywrócenie godności, szacunku i uznania, które są im należne. Dla wielu osób, które przeszły przez trudne chwile represji i niesprawiedliwości, odszkodowanie stanowi symboliczne uznanie doznanych krzywd oraz krok w stronę uzdrowienia ran przeszłości. To nie tylko rekompensata finansowa, ale przede wszystkim afirmacja ich praw i wartości jako obywateli.
Dodatkowo przyznanie rekompensaty za krzywdy z tego okresu to kwestia historycznej wiedzy oraz fundament budowania społeczeństwa opartego na prawdzie i sprawiedliwości. Przywracanie pamięci o ofiarach represji komunistycznych, a więc i prawdy historycznej, jest kluczowe dla zrozumienia współczesnych wyzwań i kształtowania przyszłości opartej na solidnych, patriotycznych podstawach.
Przywrócenie prawdy historycznej wiąże się zaś z niematerialnymi zaletami zarówno dla społeczeństwa, jak i osób poszkodowanych.
W naszej pracy skupiamy się na wspieraniu tych, którzy walczą o sprawiedliwość i przywrócenie prawdy historycznej. Angażujemy się w dialogi, edukujemy i pomagamy w procesach prawnych, aby każda osoba represjonowana poczuła, że stoimy za nią murem.
Skontaktuj się z nami, jeśli czujesz i wiesz, że represje komunistyczne dotknęły także Twoją rodzinę. Masz prawo do odszkodowania i zadośćuczynienia. A my pomożemy Ci je uzyskać.
Nie pozwól, by represje komunistyczne z lat 1944-1989 za walkę o wolną Polskę pozostał bez echa. Możesz unieważnić fałszywy komunistyczny wyrok. Zgodnie z polskim prawem możesz też otrzymać zadośćuczynienie i odszkodowanie.
Pamiętaj! Wspólnie walczymy za wolność!