× Strona główna Odszkodowania - Wojenne - Za represje - Za internowanie - Za służbę wojskową - Za Wojskowy Obóz Internowania - Za kolektywizację wsi - Za Sybir - Za Solidarność - Za obozy komunistyczne O nas Blog Kontakt

Odszkodowania za internowanie w okresie stanu wojennego — od A do Z

powrót do pozostałych wpisów

data publikacji: 6 listopada 2024

Stan wojenny wprowadzony 13 grudnia 1981 roku w Polsce wiązał się z masowymi represjami, w tym z internowaniami osób działających na rzecz wolności i niepodległości. Odszkodowania za internowanie oraz zadośćuczynienia stały się jedną z form naprawienia szkód wyrządzonych represjonowanym obywatelom.

Niniejszy artykuł omawia krok po kroku, jak uzyskać odszkodowanie za internowanie oraz na jakich zasadach przyznawane są świadczenia w związku z utratą wolności.

Podstawy prawne uzyskania odszkodowania

Ustawa z 23 lutego 1991 roku

Ustawa o uznaniu za nieważne orzeczeń wydanych wobec osób represjonowanych za działalność na rzecz niepodległości Państwa Polskiego z 1991 roku stanowi podstawę prawną dla ubiegania się o odszkodowania i zadośćuczynienia dla osób internowanych w czasie stanu wojennego. Akt ten umożliwia stwierdzenie nieważności wyroków skazujących oraz daje prawo do ubiegania się o rekompensaty.

Działania represyjne objęte prawem do rekompensaty

Prawo do odszkodowania przysługuje za wszelkie czyny represyjne podejmowane przez władze PRL wobec osób działających na rzecz wolności. Internowanie, czyli przymusowe pozbawienie wolności, stało się jednym z głównych powodów, dla których obecnie można ubiegać się o rekompensatę. Równocześnie ustawa przewiduje zadośćuczynienie za krzywdy niematerialne, takie jak stres psychiczny, utrata możliwości zarobkowych oraz rozłąka z rodziną.

Kto może ubiegać się o odszkodowanie?

Bezpośredni poszkodowani

Każda osoba, która została internowana lub represjonowana w okresie stanu wojennego, może starać się o odszkodowanie. Internowani, którzy przeżyli bezpośrednie skutki represji, mogą sami składać wnioski o rekompensatę na podstawie dokumentów świadczących o internowaniu.

Bliscy poszkodowanych

W przypadku śmierci represjonowanego prawo do odszkodowania przechodzi na najbliższych krewnych, co dotyczy:

Jakie dokumenty są potrzebne do złożenia wniosku?

Aby otrzymać rekompensatę, należy dostarczyć:

  1. Dowody internowania – dokumenty potwierdzające pobyt w ośrodku internowania.
  2. Dokumentację archiwalną – np. dokumenty, potwierdzające działalność opozycyjną.
  3. Akt urodzenia lub zgonu – w przypadku bliskich zmarłych represjonowanych.

Dowody zebrane podczas internowania i działalności opozycyjnej stanowią podstawowy element, na którym sąd opiera decyzję o przyznaniu rekompensaty. Pomocne mogą być także zeznania świadków i dokumentacja fotograficzna.

Procedura uzyskania odszkodowania

  1. Stwierdzenie nieważności wyroku. Pierwszym krokiem jest stwierdzenie nieważności wyroku wydanego przez sądy PRL. Stwierdzenie nieważności przez sąd jest równoznaczne z uniewinnieniem osoby represjonowanej i stanowi podstawę do starania się o zadośćuczynienie.
  2. Wniosek do sądu. Osoba represjonowana lub jej bliscy, w przypadku śmierci represjonowanego, składają wniosek o odszkodowanie do sądu okręgowego, który wydał orzeczenie unieważniające.
  3. Rozprawa sądowa i przedstawienie dowodów. Sąd podczas rozprawy rozpatruje złożone dowody i dokonuje oceny poniesionych strat. W ramach rozprawy sądowej może być konieczne zgromadzenie dodatkowej dokumentacji. Decyzja sądu oparta jest na analizie przedstawionych dowodów.

Wysokość odszkodowania i zadośćuczynienia

Kwota przyznanego odszkodowania oraz zadośćuczynienia zależy od stopnia poniesionych strat materialnych, oraz niematerialnych. Wysokość świadczenia zależy od okresu internowania, warunków, w jakich osoba była przetrzymywana, a także od wpływu represji na życie zawodowe i osobiste poszkodowanego.

Odszkodowania mogą obejmować:

Wysokość świadczenia określana jest przez sąd indywidualnie dla każdego przypadku.

Pomoc prawna – dlaczego warto skorzystać?

Proces ubiegania się o odszkodowanie jest skomplikowany i wymaga starannego przygotowania dokumentacji. Pomoc adwokata lub radcy prawnego doświadczonego w sprawach o odszkodowania za represje może znacznie przyspieszyć i usprawnić postępowanie. Pełnomocnik pomoże w przygotowaniu dokumentów, zgromadzeniu dowodów oraz będzie reprezentować interesy poszkodowanego przed sądem.

Koszty postępowania

W przypadku spraw o odszkodowanie i zadośćuczynienie koszty postępowania ponosi Skarb Państwa. To oznacza, że osoby starające się o rekompensaty nie ponoszą dodatkowych kosztów sądowych, co znacząco odciąża poszkodowanych lub ich rodziny w prowadzeniu sprawy.

Podsumowując…

Odszkodowania za internowanie to ważny sposób na zadośćuczynienie za straty materialne i niematerialne, jakie dotknęły osoby represjonowane w okresie stanu wojennego. Proces dochodzenia swoich praw, mimo że wymaga spełnienia wielu formalności, pozwala na częściowe naprawienie krzywd poniesionych przez osoby, które walczyły o wolność i niepodległość Polski.

Dla osób, które przeszły trudne doświadczenia związane z internowaniem, odszkodowanie jest formą rekompensaty za lata utraconego życia i poniesione traumy. Warto skorzystać z pomocy prawnej oraz dokładnie przeanalizować dostępne możliwości rekompensaty, aby otrzymać należne świadczenia.

Masz prawo do sprawiedliwości!

Nie pozwól, by represje komunistyczne z lat 1944-1989 za walkę o wolną Polskę pozostał bez echa. Możesz unieważnić fałszywy komunistyczny wyrok. Zgodnie z polskim prawem możesz też otrzymać zadośćuczynienie i odszkodowanie.

Pamiętaj! Wspólnie walczymy za wolność!